2008 m. balandžio 19 d., šeštadienis

Kur baigiasi laisvė

Expelled. No inteligence allowed (Išmestas. Intelektas nepageidaujamas).
Taip vadinasi dokumentinis filmas, kuris praeitą savaitę pradėtas rodyti Amerikos kinoteatruose. Vakar jį su nepaprastu godumu pasižiūrėjome ir mes. Tokie filmai sukuria pačias didžiausias priešpriešas tarp skirtingų stovyklų. Šiuo atveju – tarp darvinistų ir „Intelligence design“ idėjos šalininkų, kurie teigia, kad gyvybė buvo sukurta aukštesnio intelekto, o ne atsirado savaime, atsitiktinių cheminių bei fizinių procesų pasekoje.
Visas pasaulis eskaluoja žodį LAISVĖ. Tačiau, kaip gerai pastebėjo filmo kūrėjai, laisvė baigiasi ties stovyklos riba. Išvesta nepaprastai vaizdinga paralelė su Berlyno siena, iškelia į dienos šviesą tai, apie ką tarp kasdienių rūpesčių net nesusimastai: ko įtakoje Hitleris žudė ištisas tautas? Ogi natūralios selekcijos, kur visi neatitinkantys standartų turi būti sunaikinti. Kitaip tariant – vadovaujantis Č. Darvino iškelta rūšių atrankos teorija. Darvino, kuris, negalėjo paaiškinti, iš kur atsirado pati pirmoji organinė ląstelė. Kuris tuo metu net neįsivaizdavo, kad net ir mažiausioje ląstelėje yra bilijonai gigabaitų informacijos. O jei yra informacija, panašu, kad turėtų būti ir jos šaltinis... Įdomu tai, kad filme dalyvaujantis anglų biologas Clinton Richard Dawkins, kuris neigia bet kokio aukštesniojo intelekto egzistavimą, paklaustas apie gyvybės pradžią, pradeda samprotauti, kad tai galėjo būti tiek negyvosios gamtos procesų padarinys, susidarius tam tikroms sąlygoms, tiek tai galėjo atsirasti tarpininkaujant kitoms kosminėms būtybėms – taip vadinamiems ateiviams, kurie buvo pasiųsti į žemę kokio nors egzistuojančio intelekto... Tai palaukit, tai vis dėl to kažkoks intelektas egzistuoja?... Įžymusis biologas čia ir pakliūna į savo paties samprotavimų spąstus... Na bet tebūnie tai jo paties reikalas. Nes pagrindinė filmo užduotis nėra išsiaiškinti, iš kur gi ta pirmoji gyvybė atsirado... Nes pagrindinė kalba vis tik eina apie laisvę, kuri teoriškai deklaruojama, o praktiškai – neįmanoma. Nes pasaulyje veikia tokia sistema: teisybė yra ne ten, kur yra daugiau argumentų, bet ten, kur yra dauguma. T.y. jei vienas žmogus pasakys, kad obuolys yra valgomas vaisius, bet dešimt jam paprieštaraus, jog obuolys – viso labo žalias apskritas kamuolys, neturintis nieko bendra su maistu, tas vienas gali plėšytis kiek nori, įrodinėdamas savo tiesą, nes tie dešimt tiesiog nenorės klausytis to, kas jiems neparanku – nesvarbu, tiesa tai ar ne.
Įdomi paralelė yra ir ta, kad kai Darvinas iškėlė natūralios atrankos rūšių teoriją, jis pasinaudojo laisve pareikšti tai, kas buvo tuo metu „prieš srovę“. Šiandien gi tos laisvės nebėra. Nes kiekvienas, mąstantis kitaip, yra tyliai pašalinamas iš sistemos. Ir tai vyksta ne kažkur trečioj pasaulio šaly. Ir tai vyksta ne 17 amžiuje. Tai vyksta šiandien. Tai vyksta garsiausiuose Europos bei Amerikos gamtos mokslų tyrimų institutuose. Iškiliausi mokslininkai, pateikę didžiausius šių dienų atradimus, yra išmetami iš žaidimo už vienintelę frazę moksliniame darbe: „Tai – Aukštesnio Intelekto produktas“. Panašu, kad nuo Hitlerio ar Stalino laikų nelabai kas ir pasikeitė. Nes jei tu nesi toks, koks visi, tu turi būti pašalintas. O laisvė... Tai – žodis, kuris baigiasi išlindęs iš buitinio lygmens į visuomenę bei bandantis skintis kelią į šviesą ir pažinimą.
„Inteligence design“ šalininkai kaltinami mokslo stabdymu, kadangi, atseit, versdami žmones netikėti evoliucija, jie griauna visą egzistuojančio mokslo sistemą bei skatina žmones tikėti tuo, kas nematoma. Tačiau užmirštama, arba tiesiog parankiai ištrinama ta tiesa, kad tiek K. Kolumbas, įrodęs, jog žemė yra apvali, tiek G. Galilėjus, įrodęs, kad Žemė kaba Galaktikos erdvėje, tiek daugybė kritinių biologinių tyrimų buvo atlikti tų žmonių, kurie neabejoję Aukštesniojo Intelekto šaltiniu, nors lygiai taip pat nei galėjo pačiupinėti, nei galėjo pamatyti visko taip, kaip yra, ėmėsi iššūkio tai patikrinti ir įsitikinti, kad yra taip, kaip yra. Bet: tiesa mūsų pasaulyje yra ne ten, kur ji yra, bet ten, kur užsuktas didelių pinigų mechanizmas, ten, kur ant lengvai galinčio sugriūti kortų namelio, statomos milijonus kainuojančios teorijos. Todėl šiukštu, nenusičiaudėk, nes jau ir taip tas kortų namelis vos laikosi. Intelektas, pralenkiantis šiandieninį žmogiškąjį intelektą, čia nepageidautinas...

Taip vat ir gyvename. Kažkodėl labai abejoju, ar šis filmas pasieks Lietuvą... Bet internete bei DVD po kiek laiko gal ir atsiras, tad patys galėsite pasižiūrėti bei pasidaryti savas išvadas...

Oficiali filmo svetainė internete - čia.

0 komentarai: